Drukuj Poleć znajomemu

balladyeuropy.2013.orkisz co widzi
Skończył się 8. Europejski Festiwal Ballad „Ballads of Europe – Niepołomice 2013”.

Najchętniej niczego bym nie komentował, lecz poprosił o Wasze relacje, wspomnienia i uwagi. Takie np. jak fotoreportaż z koncertu "Młode ballady", autorstwa Janusza B. - tutaj.
Ja nie jestem obiektywny, 
bo przecież to ja poukładałem program, ja przepchnąłem niejedno, kiedy zaczęło buksować, ja wiem ile wziąłem na siebie, żeby było dobrze, a i tak nie wszystko było jak miało być. Ale wiem, że czekacie, żebym napisał choć kilka słów, napiszę więc w krótkich, żołnierskich słowach. 

1. Program był bardzo ciekawy, urozmaicony, bogaty. Równy, wysoki poziom. Znakomite wszystkie koncerty, co o tyle ważne, ze dotąd np. koncert młodych ballad bywał słabszy, ale w tym roku, dzięki obecności dzieci ze Studia Piosenki w Szczawie, był żywy, bogaty i skrzył się ciekawymi interpretacjami.

2. Frekwencja słaba, bo cóż to znaczy 250 osób na tym wielkim dziedzińcu? Więcej było widzów z zewnątrz, z Polski, z Warszawy, Poznania, Rzeszowa…, głównie uczestników koncertów „Sceny Ballada”. Mniej było niepołomiczan, jakby promocji w mieście nie było w ogóle. To dziwne, że jest w Polsce miasto, do którego zjeżdżają tuzy, absolutna czołówka polskich szantymenów, a nikogo miejscowego to nie interesuje? Nawet młodzieży? Niemile zaskoczeni byli przede wszystkim wykonawcy.

3. Pogoda dopisała, a to niezwykle ważne podczas imprez plenerowych. Jedynie w piątkowe południe, przed koncertem, padało w Krakowie, co może zniechęciło co ostrożniejszych widzów, a podczas wieczornego naszego koncertu trochę grzmiało, ale potem burza odpłynęła gdzieś daleko. A w sobotni i niedzielny wieczór warunki były wręcz znakomite!
balladyeuropy.2013.czekamy

4. Kto się podobał najbardziej?
Skrzywdziłbym pozostałych, gdybym wyróżnił kogokolwiek, bo poziom był wysoki i równy.
Może jedynie podkreślę moje osobiste zauroczenie koncertem ballad litewskich i Vivian Buczek ze Szwecji, a także występem grupy Formacja z Gdańska, ale to wynika raczej z mojej wcześniejszej niepewności, bo ich dotąd nie słyszałem. Bardzo podobał się też młody Kaszub, Paweł Ruszkowski…
A ci, których znałem wcześniej, też nie zawiedli, też pokazali to, co mają najlepsze. Naprawdę wszystkie koncerty bardzo się podobały.

balladyeuropy.2013.kowal1

5. Prawie wszyscy wykonawcy mieli w oczach uśmiech i radość, kiedy wyjeżdżali, podkreślali, że chcieliby tu kiedyś jeszcze wrócić. A to oznacza, że nie przesadzam, kiedy piszę, że jest to znakomite miejsce do śpiewania i grania ballad.
balladyeuropy.2013.orkisz korycki

6. Chodziłem po tym dziedzińcu, przysiadałem się do różnych osób i trochę rozmawiałem. Największą radość sprawiali mi ci, którzy mówili: - Ależ mamy piękny wieczór, jaka cudowna atmosfera, jak znakomicie wypoczywamy… I o to właśnie chodzi.

Żeby był komfort, luz i czas na uśmiech.
Żeby nie było chamstwa, tumultu i wrzasku tłumów.
Żebyście Państwo mogli odpocząć i naładować akumulatory.
Jak ci, którzy przyjechali do Niepołomic w tym roku..W przyszłym roku festiwal odbędzie się w trzeci weekend lipca, w dniach: 18-20.07.2014.
Rezerwujcie już czas, wpiszcie w kalendarze...!

balladyeuropy.2013.orkisz hurra
Paweł Orkisz
Kraków, 8 lipca 2013

foto:  Marcin Urban

Poprzednio pisałem:
rok 2016, rok 2015, rok 2014, rok 2013,
rok 2012, rok 2011, rok 2010, rok 2009