Płyty autorskie Pawła Orkisza

Płyty do nabycia po wysłaniu zamówienia na adres mailowy: pawel@orkisz.pl
Koszty przesyłki (via Poczta Polska): 1-2 płyty - 7 zł, 3 płyty lub więcej - 15 zł.
            Możliwa przesyłka kurierska za dopłatą.
Nr konta: 55 1020 2892 0000 5302 0565 2575

Najnowsza:
1. Pieśni pogodne - z października roku 2021
Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)
piesni pogodneOpis: 13 utworów - płyta zawiera moje autorskie pieśni pogodne, jasne, ciepłe i lekko żartobliwe. Jest konglomeratem pieśni nowych i starszych. 
Każda z piosenek ma swoją historię, ale najczęściej są humorystycznym opisaniem jakiejś wakacyjnej przygody, myśli, która zakiełkowała w mojej głowie, albo czyjejś podpowiedzi. Bo bywa tak, że podchodzicie do mnie i prosicie: - Napisz o tym, tamtym, albo kimś. Nie zawsze biegnę spełniać Wasze prośby, ale czasem tak, w końcu żyję między Wami i z Wami. To nie są moje najnowsze piosenki, ale cieszę się, że im jestem starszy, tym pogodniejszy.
więcej o tej płycie


2. Ballady kolędowe - z roku 1999 (nagrania, kasety - 1990)
Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)
koledyOpis:
14 autorskich ballad kolędowych, w starannej aranżacji na zespół o folkowo-smyczkowym brzmieniu (2 gitary, skrzypce, akordeon, bas, chórki). Nagranie pochodzi z 1990 roku (z Gdańska).
Kompozycje zróżnicowane, kilka utworów w lżejszych rytmach, do wspólnego śpiewania. Oprócz prościutkich piosenek, jest też kilka pięknych wierszy. Całość ma charakter wyznania religijnego, choć przemawia również do ludzi wrażliwych, żyjących z dala od Kościoła. Ta płyta doczekała kilku wydań dla firm i środowisk.
  więcej                                 lista utworów

3. Przechyły - z roku 2001 (piosenki z lat 1975-1984)

Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)

przechylyPłyta "Przechyły" zawiera pierwsze moje piosenki, pochodzące z "turystycznego" okresu twórczości, z lat 1975-1984, z jednym wyjątkiem ("Piosenka o zagapieniu" z 2001 r.). Niektóre z tych piosenek, śpiewanych z zespołami PAW i PASS są znane i śpiewane przez harcerzy, żeglarzy lub turystów, którzy często nie mają pojęcia, kto jest ich autorem. Całość pogodna i optymistyczna.
   więcej                                 lista utworów

 

4. Fale nadziei - z roku 2002
Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)
fale

14 ballad autorskich dobranych tak, aby przypomnieć najprostsze i najbardziej fundamentalne wartości w życiu każdego z nas: przyjaźń, miłość, szacunek do tradycji, wierność. Z nich mają płynąć "fale nadziei". To wyjściowe założenie sprawiło, ze jest na tym CD kilka utworów z innych płyt,ale jest też kilka oryginalnych pieśni (Szczęściarz,Piosenka o zielonych oczach, Burza, Jak niewiele po mnie pozostanie).Jest to w pewnym sensie wybór "the best of Orkisz".
   więcej                                 lista utworów

5. Komentarz - z roku 2005 (nagrania, kasety - 1984)
Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)
komentarz
16 protestsongów z okresu stanu wojennego (1981-1984), nagranych wówczas i zapisanych na taśmy, przetworzonych cyfrowo niedawno. Wydanie dla kolekcjonerów, tu i ówdzie jakiś fałszywy ton, ale to jest świadectwo czasu. Śpiewałem te pieśni w okresie stanu wojennego w środowiskach podziemnych. Byłem wtedy wkurzony na świat, na "tych drugich", którzy wciskali nam kit, że oni wiedzą lepiej. Sam się zastanawiam, czy te utwory nie są zawsze aktualne? Zawsze są jacyś "oni".

   więcej                                 lista utworów


6. Oto jestem - z roku 2008
Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)
oto jestem
14 songów religijnych z moją muzyką. Próba poetyckiego spojrzenia na wiary chrześcijańską, oprócz kilku psalmów i pieśni eucharystycznych są tu także pieśni maryjne.
7 pieśni autorskich oraz 7 psalmów Dawidowych (wg Marka Skwarnickiego) z moją muzyką. Staranna, bogata aranżacja na fortepian, gitarę, skrzypce, bas, perkusję i chórki. Od strony graficznej - motyw przemijania, zdjęcia z młodości, niewyraźne, jakby już znikające (mam jednak nadzieję, że tak szybko Wam nie zniknę:-).

   więcej                                 lista utworów 

7. Nad nami noc - z roku 2016
Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)

NNN okladkaPłyta zawiera moje autorskie piosenki o miłości. Jak każdy poeta, ja także miałem w szufladach wiele wierszy i piosenek na temat miłości, rodziny, małżeństwa, szczęścia, dzieci itp. Materiał już dawno był napisany, śpiewałem te utwory podczas koncertów, w różnych aranżacjach, niekiedy od 35 lat. Nastrój zmienny, trochę o szczęściu, trochę o kłopotach. Miłość, jak kwiecień-plecień, wciąż przeplata....
Nie jest to płyta o mnie. Inspiracją, owszem, były moje przeżycia, ale pieśń to nie fotografia, ani spowiedź. Pieśń to myśl, osobne dzieło, osobny, inny świat.
Może słuchając jej pomyślicie o Was, o Waszych dzieciach i Waszym szczęściu?

              Więcej o płycie                                  Spis utworów

8. Nie zginęła póki my - z roku 2001 (pierwsze nagrania - 1985)
Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)
nie zginela10 pieśni
autorskich nawiązujących do polskiej tradycji, napisanych latem 1984 roku, "dedykowanych" Marszałkowi J. Piłsudskiemu. Program mający w założeniu wzmacniać poczucie wiary w naród jako zbiorowość trwającą od wieków. Te piosenki doskonale sprawdzają się podczas uroczystości patriotycznych.
Kompozycje - w charakterystycznych polskich rytmach: polonez, mazur, galop oraz marsz, dumka, hymn; aranżacja na zespół (skrzypce, fortepian, gitara, bas, perkusja) i chór.
   
więcej                                 lista utworów

*************************************************************

Płyty balladowe Pawła Orkisza
(nie autorskie, lecz zawierające również autorskie tłumaczenia)

(wg roku wydania)

1. A wszystko te czarne oczy - z roku 2000 (nagrania z roku 1991)
Cena 2CD: 60 zł (+ koszt wysyłki)
A wszystko
Dwupłytowy album zawierający ponad 30 romansów polskich, rosyjskich i cygańskich; wybranych z repertuaru grupy Baron (Wiesław Wódkiewicz, Jacek Ronkiewicz i PO). Muzyka do odpoczynku i smakowania, w stylu folk. Staranne aranżacje, płyta o ogromnej energii. Ten album ma także swoją wersję skróconą. CD "Muzyka słowiańskiej duszy" - to wybór 14 romansów z tego podwójnego albumu. A zaczęło się wszystko od nagrania dwóch kaset z tymi utworami...
   więcej                                 lista utworów

2. Ballady o miłości - z roku 2002 (nagrania z roku 1988)
Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)
ballady om

18 łagodnych, nastrojowych ballad wybranych z myślą o uspokojeniu, rozkołysaniu i rozmiłowaniu.Moje pierwsze gdańskie nagrania, z towarzyszeniem akordeonisty, Wiesława Wódkiewicza. Kontrabas i delikatną perkusję dogralismy zancznie później.
Pieśni Okudżawy i Wysockiego w tłumaczeniach Orkisza, Cohen i Brassens w popularnych wersjach Zembatego i Łobodzińskiego, jedna ballada podwórkowa z Odessy. Miały to być w założeniu najpiękniejsze ballady o miłości, jakie znam (nie autorskie).

   więcej                                 lista utworów

3. Na miłość serce otworzę (Okudżawa) - z roku 2004
Cena: PROMOCJA!!! 30 zł (+ koszt wysyłki)
okudzawa 1
15 ballad Bułata Okudżawy, w tłumaczeniach własnych oraz W. Młynarskiego, W. Dąbrowskiego, A. Mandaliana, w tym 10 najbardziej znanych ballad Okudżawy (Modlitwa, Trzy miłości, A.S.Puszkin, O piechocie, Balonik...) i kilka mniej znanych "perełek" z twórczości moskiewskiego barda. Wiersze Okudżawy to wspaniała, subtelna poezja, pełna najgłębszych i najprostszych prawd o życiu. Autentyczne nagranie koncertowe, słabsza jakość, ale za to jaki nastrój! Zespół lekko jazzujący, w składzie: piano, klarnet, gitara, kontrabas, delikatna perkusja.
   więcej                                 lista utworów

4. Ja i tak zabiorę Cię stąd (Wysocki) - z roku 2005
Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)
wysocki old
16 pieśni Wysockiego w tłumaczeniach wyłącznie własnych, w tym kilka najbardziej znanych utworów: Konie narowiste, Obława na wilki, Alpinistka, On nie powrócił po bitwie, Okręty...  Wysocki jest ukochanym twórcą, autorytetem i idolem Rosjan do dziś. Śpiewa ostro, prawie krzyczy, z niepokoju, bezradności lub protestu. Ja nie usiłuję naśladować Wysockiego, ale też śpiewam mocno, a czasem krzyczę, po swojemu.
Aranżacja na fortepian i klarnet. 

   więcej                                 lista utworów

5. Dno serca (Cohen) - z roku 2008
Cena 2CD: 60 zł (+ koszt wysyłki)

dno cohen18 pieśni Leonarda Cohena, z których prawie każda trwa 5-6 minut to łącznie ponad 95 minut muzyki, stąd wydanie albumowe, dwupłytowe. Zapis mojego koncertu w studio Radia Gdańsk, 9 czerwca 2007. Ten koncert to była znakomita zabawa, uczta dla publiczności.
Akompaniowali mi wtedy: Artur Jurek - piano, Jacek Ronkiewicz - skrzypce, Olek Rzepczyński - bas, Adam Skrzyński - perkusja i Wiesław Wódkiewicz - akordeon. W studio dograliśmy chórki (Monika Wołowczyk, Magda i Marian Mędralowie, Robert Klepacz) i gitarę w jednym utworze (Jakub Kotynia). Płytą tą składam hołd kolejnej z moich trzech wielkich balladowych fascynacji.
  więcej                                 lista utworów

6. Nie zamykajcie proszę drzwi (Okudżawa) - z roku 2009
Cena 2CD: 60 zł (+ koszt wysyłki)
okudzawa 2
25 ballad Bułata Okudżawy w wykonaniu Pawła Orkisza z zespołem gdańskich muzyków (Ronkiewicz, Wódkiewicz, Rzepczyński, A. Jurek). Nagrania dokonane podczas koncertu w Radio Gdańsk, starannie następnie obrobione w Amadeusz Studio, wiosną 2008. W porównaniu do pierwszej płyty Orkisza z pieśniami Okudżawy („Na miłość…”) – jest tu 12 nowych pieśni Bułata.
   więcej                                 lista utworów

7. Dla Ciebie Słońce - z roku 2011

Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)
slonceDruga płyta z cyklu „Ballady o miłości”. Pierwsza ukazała się w roku 1991 i miała grono swoich wielkich fanów. W tym cyklu śpiewam piosenki nie swojego autorstwa, popularyzuję najpiękniejsze ballady mniej znanych autorów, niekiedy takich, którzy napisali tylko jedną lub kilka piosenek. Zapis koncertu zagranego 12 lutego 2011 r. Magię koncertu zarejestrowanego w Studio im. R. Bobrowskiej Radia Kraków stworzyli towarzyszący mi znakomici muzycy: Jarosław Miszczyk na fortepianie, Michał Rapka na basie i Piotr Bzowski na gitarze, a także publiczność, która w sporym nadkomplecie wypełniła salę koncertową.
   więcej                                 lista utworów

8. Żeglarskie impresje - z roku 2013
Cena 2CD: 60 zł (+ koszt wysyłki)
zeglarskie impresje oklKilkanaście znanych piosenek żeglarskich i dwie autorskie pieśni Orkisza o morzu i pływaniu.
Aranżacje unikalne, bo oparte o wirtuozerskie dźwięki gitar, czasem trochę hiszpańskie, czasem cygańskie, niekiedy wysmakowane, innym razem szalone. Chyba nie ma na rynku jeszcze takiej pozycji, a przecież to dość naturalne: na pokładzie, w kubryku, albo w portowej tawernie zbiera się kilku znakomitych gitarzystów i grają, grają…, ale jak!!
   więcej                                 lista utworów

9. Beczka pełna śpiewu (religijne, znane) - z roku 2005
Cena: 40 zł (+ koszt wysyłki)
beczkaPłyta nagrana w 2004 roku przez przyjaciół, którzy w latach 1975-1980 tworzyli zespół wokalno-instrumentalny pod nazwą Grupa PAW: Ala i Aleksander Banaś, Wiesław Król. PO. Wszyscy poznaliśmy się w Duszpasterstwie Akademickim "Beczka", lecz śpiewaliśmy nie tylko piosenki religijne; występowaliśmy kilkakrotnie na przeglądach piosenek turystycznych i studenckich (w 1978 roku dostaliśmy na łódzkiej Yapie nagrodę AKJ za "Piosenkę z szabli", nazywaną czasem "Ułanem"). Płyta inna od pozostałych, nagrana bez rozbudowanego akompaniamentu, tylko gitara, głos prowadzący oraz chórki w refrenach.
   więcej                                 lista utworów